top of page

Neni mrtvy vězeň jako mrtvy vězeň

Dne 16. unora zemřel kajsik na Sibiři, v napravne kolonyji čislo 3 rusky opozični polityk Alexej Navalnyj. Pry se mu uvolnila jakasik krevni sraženina, to už je ve věznicach taky zvyk.

Byl to synek, kery na jednu stranu krytyzoval poměry v Rusku, zapadni medyja z něho zrobila vyvěsni štit opozice, na druhu stranu to byl nekompromisni rusky vlastenec. Jarda Štefec ho přirovnal k admiralu Kolčakovi.

Na jedne straně mu zapad fandil, bo zapad by fandil komukoliv, kdo je krytycky k Putinovi a jeho straně Jednotne Rusko a nadava jim za zkorumpovany režim. Pro lidskopravni neziskovky to byl ovšem zloduch, kereho odsuzovali za krajně nacionalistycke, proruske postoje, požadoval třeba, aby vlada přestala dotovat severokavkazske republiky a zavedla vizovy režim pro oblast středni Asie, což se agentum za lidska prava nikdy nelibi.


Proruske postoje asi byly hlavnim duvodem, proč mu tak dluho tolerovali jeho vystupovani proti zpronevěram a špatnemu hospodařeni ruskych společnosti, včetně Gazpromu a Rosněfti, ale i mnoha zahraničních, v Rusku pusobicich korporaci.


Po zname afeře s dosud neobjasněnou otravou, z kere byl lečeny v Německu, se přes rady zahraničních organizací, domácí ruské opozice a dost možna aji ruskyh tajnych služeb vrátil do Ruska, bez kereho nemohl žit. Při návratu byl zadrženy, obviněny z několika trestných činů a odsuzeny k devatenacti rokam kryminalu, což se mu nakonec stalo osudným. Už davno před valkou varoval ten děda, kery fčil robi Ameryčanum prezidenta Putina, že jak se Sašovi ve vězeni cosik stane, tak teho bude litovat a pro Rusko to bude mět ničive nasledky. Tuž to su zvědavy, so ten synek fčil vymysli.Americko-čilsky novinař Gonzalo Lira, měl před měsicem podobny problem.

Lira, americký blogař a novinař, žijici v Charkově se svoju ukrajinsku staru, krytyzoval Zelenskeho režim a vyslovoval se proti valce, vedene s Ruskem s tym, že snahy USA a Ukrajiny nemaju žadnu šancu na uspěch a su to enem "zbytečni mrtvi ve ztratovem podniku". Za tyto politycke nazory byl 1. května 2023 zatčeny a uvězněny.


Jeho zadrženi zduvodnil ukrajinský režim tym, že „podporuje ruske okupanty a oslavuje jejich valečné zločiny“ a podili se na dyskredytaci vojenskeho a polityckeho vedeni Ukrajiny. To je na Ukrajině zločin smrtelny.

A to doslova. V řijnu loňskeho roka onemocněl Lira zapalem plic. Podle svědectvi jeho taty vězeňské orgány Lirovu nemoc ignorovaly, snažily se ji utajit před rodinou i pravniky a odmitaly mu zajistit potřebnu lečbu. Když Lira 12. ledna 2024 ve věku 55 let zemřel, vlada USA pokrytecky vyjadřila rodině hlubokou soustrast, ale realně pro jeho zachranu nezrobila nic.


Dva lidi, dva podobne osudy. Ale zatimco nad smrťu Navalného breči evropšti i češti polityci a maju jasno i v tom, kdo za to može (samozřejmě Putin a jeho zločinecky režim), po Gonzalu Lirovi ani pes v českych ani evropskych medyjach neštěkne.


Asi proto, že stejně jako se vyjadřují o Putinovi v případě Navalnyj, museli by se vyjádřit i o Zelenskem v případě Lima.


A to se přece dneska nesmi. Ani trochu.PS: Dik za inspiraci Jaroslavu Štefecovi


Pokud je vám blízké vnímání světa, prezentované ve výše uvedeném textu, podpořte nás. Bo kdo jiný, než vy? A kdy jindy, než fčil? Dnešní režim to za vás rozhodně neudělá.


Dar Literarnimu & cestovatelskemu klubu Ladislava Větvičky

možete poslat na učet 1030513055/5500 z ciziny pak na IBAN: CZ2355000000001030513055. SWIFT: RZBCCZPP
9 comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
Invitado
22 feb
Obtuvo 5 de 5 estrellas.

A ještě je třeba zmínit Juliana Assange!!! Proč mu třeba Lipanek nenabídne azyl.

Me gusta
Invitado
11 mar
Contestando a

😎

Me gusta

Invitado
19 feb

Ty ruský Zmrde

Me gusta
Invitado
22 feb
Contestando a

Ochránce demokracie kultivovane promluvil

Me gusta

Invitado
19 feb
Obtuvo 5 de 5 estrellas.

Dnes ta dvojakost snad jiz nikoho neprekvapi.

Me gusta

Invitado
19 feb
Obtuvo 5 de 5 estrellas.

Přesně, dvojí metr.

Me gusta

Invitado
19 feb
Obtuvo 5 de 5 estrellas.

💣

Me gusta
Kaj mě ještě možete najit...
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Facebook - Black Circle
  • Vkontakte Social Icon
bottom of page