top of page

Nepřijemny pohled Einsteina na Pražaky

Čital sem knižku o pobytu sudruha Einsteina v Praze. Velice interesantni čteni. Einstein, to je ten kudrnaty šalony vědec, kery při svojem pobytu v Praze chodival na pivko do Kalicha.

Asi mu chutnalo, bo tam po několika pivach rozvijal nejruznějši novatorske teroryje. Třeba Jarkovi Haškovi tvrdil, že uvnitř zeměkoule je ještě jedna, kera je větši, než ta prvni. To už znate z knižky S Jarkem okolo Rakuska.


Ale o tym sem psat nechtěl.


V knižce o Einsteinově pobytu v Praze je dopis kamošum do Švycarska, Heinrichu Zanggerovi a Michelu Bessoovi. Einstein v něm piše:


Češi v Praze jsou od přirozenosti nepoctiví. Jsou mi cizí. Nejsou tu vůbec lidé s přirozeným cítěním, necitelnost a zvláštní směsice snobského a servilního, bez jakékoli laskavosti vůči svým bližním. Okázalý přepych vedle plíživé bídy v ulicích. Bezútěšnost myšlení bez víry.


To napsal Einstein kdysik davno, v době svojeho pobytu v Praze v rokach 1911-12.


Jsem rad, jak se za tych sto roku Pražaci změnili. Su uplně jini, maju přirozene citěni a laskavost vuči svojim bližnim, obzvlaště z venkova. S nepoctivosti už se v Praze člověk nesetka, dneska už by tam nikdo bližniho neokrad, natož třeba penzistu. Polityci su přijemni a přestože přijedu třeba z jakesik ďury u Hanušovic nebo u Brna, Praha je okamžitě zformuje k lepšimu.


Einstein by se dneska divil, jake pokroky zme zrobili...PS: Knižku o Einsteinovi v Čechach napsal Michael Gordin.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nová kniha "PREZIDENTSKÉ KECY" je připravena k objednání ZDE.


Koho téma zajímá, může si ji pořídit na E-shopu Knihu chraň, nebo si o ni napsat autorovi: ladislav.vetvicka@centrum.cz

1 Comment

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Guest
Apr 17, 2023
Rated 5 out of 5 stars.

Super rozbor (nejen) pražského naturelu. Dneska nám z Prahy například oznámil jeden ufoun-ušoun, že budeme žráti jedovaté obilí a výrobky z něho, neboť se jedná o ukrajinské obilí a Ukrajině je třeba pomáhat ! až do posledního Čecha, ba i pražáka.

Like
Kaj mě ještě možete najit...
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Facebook - Black Circle
  • Vkontakte Social Icon
bottom of page