top of page

Rozbití Jugoslávie byla americká práce…

Hmm… říkal jsem si to, všechny okolnosti tomu nasvědčovaly. Informace agenta CIA přinášejí první střípky z této veliké tragédie. Ale koho to dnes po čtvrt století zajímá?


Rakouský časopis Info-DIRECT zveřejnil překlad rozhovoru s bývalým agentem CIA Robertem Baerem, který byl publikován na srbské internetové platformě WebTribune. Baer, jenž v současné době působí jako investigativní novinář a spisovatel, nedávno oznámil vydání své nové knihy Tajemství Bílého domu (Secrets of the White House). V letech 1991-1994 pracoval jako vysoký agent CIA v Jugoslávii; jeho další mise vedly na Blízký východ. Vytvořil několik dokumentů pro National Geographic a obvinil Bushovu vládu, že na Blízkém východě vede války kvůli ropě. Podle jeho vzpomínek byl natočen i Clooneyho oscarový film Syriana.

Robert Baer

Robert Baer


Kde a kdy byla vaše první práce v Jugoslávii?

Přiletěl jsem vrtulníkem spolu se třemi dalšími agenty CIA. Přistáli jsme 12. ledna 1991 v Sarajevu. Naším úkolem bylo dohlížet na údajné teroristy srbské národnosti, o kterých jsme tušili, že v Sarajevu spáchají atentáty.

Kdo byli tito údajní teroristé, a proč se předpokládalo, že spáchají atentáty?

Dali nám informace o skupině zvané ,,Vrhovna Srbija“ (,,Svrchované Srbsko“) spolu s podrobnými plány, jak má být série bombových útoků provedena u nejvýznamnějších budov v Sarajevu. To mělo Bosnu odstrašit, aby neopustila jugoslávskou federaci.

Existovala někdy tato skupina a co přesně jste v Sarajevu pod velením CIA vůbec dělali?

Tato skupina nikdy neexistovala! Naši nadřízení nám lhali. Naším úkolem bylo šířit paniku mezi politiky v Bosně a vštípit jim myšlenku, že atentáty přijdou ze srbské strany. Ze začátku jsme takovému příběhu uvěřili, ale po určité době jsme se začali ptát sami sebe, proč bychom tuto hysterii měli šířit, když taková skupina očividně neexistovala.

Jak a kdy vaše operace skončila a pod jakým kódovým označením probíhala?

Pro mě to všechno skončilo po pouhých dvou týdnech, protože jsem dostal nový úkol ve Slovinsku. Operace v Bosně trvala měsíc a nesla jméno „Istina“ („Pravda“), ačkoliv to bylo všechno jiné než „pravda“!


Co jste dělal ve Slovinsku?

Dostal jsem instrukce o tom, že Slovinsko je také připraveno na nezávislost. Dostali jsme peníze, několik milionů dolarů pro různé nevládní organizace, opoziční strany a pro „financování“ různých politiků. Tímto způsobem se měla vyvolat a zorganizovat nenávist a odpor.

Co si o této propagandě CIA myslíte vy a jak o ní přemýšleli vaši kolegové?

Samozřejmě se nikdo neodváží otevřeně jít proti operaci CIA především proto, protože jsme byli všichni nervózní a náchylní k paranoie! Existovali určití agenti CIA a dokonce i vyšší důstojníci, kteří prostě zmizeli, protože se odmítli podílet na propagandě proti Srbsku v Jugoslávii. Osobně jsem byl šokován dávkou lží, které naše agentury a politici šíří. Mnoho agentů CIA bylo touto propagandou vedeno, aniž by tušili, co dělají. Každý znal jen zlomek příběhu. Ti, kteří vyfabulovali celý příběh a znali skutečné pozadí, to byli naši politici.

Takže to bylo jen propaganda proti Srbům?

Ano i ne. Cílem propagandy bylo jugoslávské republiky od sebe oddělit, takže odpadnou od mateřské země a stanou se soběstačné. Potřebovali jsme pouze obětního beránka, který měl být za vše obviněn, včetně války a násilí. Pro tuto roli bylo vybráno Srbsko, protože v některých ohledech bylo jádrem státu (a pozdějším nástupcem) Jugoslávie.

Můžete jmenovat politiky v bývalé Jugoslávii, kteří byli placeni ze CIA?

Samozřejmě, i když to je citlivá otázka. Na výplatní listině CIA byl Stipe Mesić, Franjo Tuđman, Alija Izetbegović, dále mnoho poradců a členů vlády Jugoslávie; potom srbští generálové, novináři, dokonce i některé vojenské jednotky. Radovan Karadžić byl také po určitou dobu na výplatní listině. Další spolupráci ale odmítnul poté, kdy se dozvěděl, že má být obětován a obviněn za válečné zločiny spáchané v Bosně. Vše bylo zinscenováno vládou USA.

Zmínil jste se, že také média byla kontrolována a podplacena. Jak se to přesně stalo?

Pokud je známo, někteří agenti CIA byli zodpovědní za psaní oficiálních prohlášení, které hlasatelé zpráv předčítali v televizi. Nicméně, moderátoři zpravodajství o tom neměli ani ponětí, protože dostávali zprávy od svého šéfa, který je zase dostal od jednoho člověka ze CIA. Všichni ale měli stejný úkol. Zasít nenávist, šířit nacionalismus a prohloubit rozpory mezi národy.

Všichni jsme slyšeli o tragédii v Srebrenici. Co o tom můžete říci?

V roce 1992 jsem byl opět zpátky v Bosně. Náš úkol byl ale tentokrát výcvik vojenských jednotek, které měly vystoupit ve jménu nového státu Bosna, jenž právě vyhlásil svou nezávislost. Srebrenica je nafouknutý příběh, se kterým bohužel manipulovalo mnoho lidí. Počet bosensko-muslimských obětí je stejně vysoký jako počet zabitých Srbů a příslušníků ostatních národností. Ve Srebrenici se ale jedná o politický marketing. Můj šéf, bývalý americký senátor, opakovaně zdůrazňoval, že v Bosně se má jednat o větší klamavou kampaň. Měsíc před genocidou ve Srebrenici mi řekl, že toto město bude na předních stránkách novin po celém světě a že bychom o tom měli informovat média. Když jsem se zeptal proč, řekl: „To uvidíš sám“. Nová bosenská armáda na příkaz musela zaútočit na civilní obyvatelstvo a jejich domovy. Jednalo se o obyvatele Srebrenice. Zároveň zaútočili na Srby na druhé straně. Pravděpodobně jim za to někdo zaplatil, aby tu věc vyvolali!

Kdo je tedy vinen za genocidu v Srebrenici?

Vina leží rovnoměrně rozdělená mezi Bosňany, Srby a Američany! V té době však propaganda veškerou vinu přičítala Srbům. Mnoho z obětí, které byly pohřbeny údajně jako muslimové, byli ve skutečnosti Srbové a příslušníci mnoha dalších národností. Před několika lety mi můj přítel a bývalý agent CIA, který nyní pracuje v Mezinárodním měnovém fondu, řekl, že Srebrenica byl produkt spikleneckých dohod mezi vládou USA a politiky v Bosně. Město Srebrenica bylo obětováno, aby Spojeným státům dalo motiv, a mohli tak napadnout Srby za jejich údajné válečné zločiny.

Proč myslíte, že se Jugoslávie nakonec rozpadla a proč to americká vláda chtěla?

Takové souvislosti jsou nyní zcela jasné. Lidé, kteří podněcovali válku, pak nadiktovali podmínky míru. Jsou to stejní lidé, kterým dnes patří společnosti, jež mají práva na užívání různých nerostných a jiných surovin! Jednoduše jsme z vás udělali otroky, nyní máte možnost pracovat skoro zadarmo a suroviny půjdou do Německa a do Ameriky. Tam sedí vítěz! Produkty, které původně pocházejí z vlastnoruční práce, jste nuceni nakupovat a importovat. A pokud nemáte peníze, pak si je musíte půjčit. Takže takový příběh byl spuštěn na celém Balkáně!

Jako agent CIA jste nikdy nebyl v Kosovu, ale věděli jste o tom, že tam Amerika také vyvíjela tlak?

Samozřejmě! Kosovo bylo v hledáčku cíleně ze dvou důvodů. Za prvé proto, že má cenné nerostné a ostatní suroviny, a jednak jako vojenská základna NATO! V srdci Evropy je to největší vojenská základna NATO. (Velký článek Šifry o byznysu Američanů v Kosovu, srebrenické lži a dalších věcech, o kterých Baer mluví, si můžete přečíst zde.)

Máte nějaký vzkaz pro lidi v bývalé Jugoslávii?

Zapomeňte na minulost, protože byla zinscenována a je falešná. Pouze vás manipulovali, aby dosáhli toho, co chtěli. Následkem toho ale nesmíte vůči sobě i nadále pociťovat nenávist! Musíte ukázat, že to nemůžete ignorovat, a uvědomit si, kdo je v této situaci skutečným viníkem! Rád bych se upřímně omluvil. To je také důvod, proč tak dlouhou dobu pátrám a píšu knihy, které se zabývají zveřejňováním tajemství CIA a Bílého domu.


Zdroj textu na srbském webu je pořád zde, překlad na rakouském webu byl již vymazán: http://www.info-direkt.eu/schuldbekenntnis-eines-cia-agenten-man-gab-uns-millionen-fuer-die-zerstueckelung-jugoslawiens/

Český překlad připravil Jan B.D., zveřejněno bylo poprvé v roce 2016 v časopise Šifra.

Další informace o Robertu Baerovi naleznete zde. Mimochodem, Robert je ročník 1952, to znamená že letos oslaví 67 let a stále se těší dobrému zdraví.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Kaj mě ještě možete najit...
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Facebook - Black Circle
  • Vkontakte Social Icon
bottom of page