Ruska propaganda v Praze

Dnes je zavěrečny den zajimave vystavky v Praglu. Pokud ste pobliž, zrobte si fajne odpoledne, bo ruske propagandy neni nikdy dost.

Tady je pruvodni řeč autora Vasji Ložkina:

“Žijeme těžkou dobu, kdy se informační válka nezastaví ani na chvilku, ze všech stran, z každé televize, z každého mobilu se na lidi valí informační bomby. To je válka za lidské rozumy a duše. Nikdo nemůže srozumitelně vysvětlit, proč všechno, co říká Rusko, je propagandou, ale bojuje se si ni zuřivě. Existují tisíce článků a publikací o nebezpečí “Ruského informačního působení”.Silné tohoto světa hrají svou Velkou hru, ale my, obyčejní lidé, jsme v centru víru schizofrenických nápadů a názoru. 

Všude spiknutí, hackeři se pletou do voleb, špioni poslouchají vaše telefony a čtou sny, sugerují myšlenky a roznášejí propagaci, rozprašují ji do vzduchu pomoci satelitů a wifiny, k níž je teď připojená každá žehlička. To určitě přináší své plody. Svět blázní. A všichni víme co se z toho může stát a jak se to může skončit. 

Ale co se dá udělat? Studenou válku v horkých hlavách už nezastavíme. 

Tahle výstava je mým pokusem alespoň trochu snížit stupeň informačního napětí ve světě. Zasmát se sobě, vám, vaším strachům. Zasmát se, nevysmívat se jim. 

Odpovědět na informační nesmysl svojí barevnou absurditou. Aby se svět stal o něco zábavnějším. 

Pamatujte se, to dělám nejen tak, ale jako úkol od KGB! Nebojte se, pojďte k nám do zajetí! Máme vodku a ženske! 

S pozdravem, Vasja Lozhkin” 

Teď opravdu o umělci. 

Neskutečně populární v Rusku a v postsovětských zemích, on ukazuje svoje pochopení “Ruské propagaci”. Propagovat a agitovat Lozhkin bude 13.-29. července 2018 v Galerii Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství na Václavském náměstí 833/31, kde představí publiku 60 uměleckých obrazů vesmírného rozměru. 

Konvenční obrazy a pohádkové (spíše pseudo-pohádkových) atributy jsou v tvorbě malíře spojené se všední, palčivé věci, což přímo apeluje na společenské mýty a archetypy, na fobie a ideály každého diváka, a to nezaleží na tom, jestli jsou na obrazu lidé, medvědové, zajícové či nejoblíbenější lozhkinské kocouři. 

Louzkinové obrazy jsou více než jen tak obrazy. V určitém slova smyslu je to více než umění. Žije svou tvorbou a chce, aby divák se mohl ponořit do jeho díla. Proto nedělá žádné kompromisy. 

Právě diváka Lozhkin vnímá jako svého největšího kritika a soudce, a jeho názor je pro umělce rozhodující, na rozdíl od posouzení hodnověrných zdrojů. 

Sice je zařazený mezi vedoucími představiteli animalistského primitivismu, ale sám do tohoto řádku sebe nepřidává. K tomu navíc čím populárnější je, tím častěji se mu zdá, že tak nadšeni jeho “primitivitou” kritiky nechapou to nejdůležitější v jeho tvorbě. 

“Moje tvorba není primitivismem, jak ho představují. Obrazy žijí a dýchají,” tvrdí Lozhkin: “Nezajímají mě ani vztahy formy a barev, ani nic podobného. Zabývám se pouze vyjádřením základních lidských pocitu, což jsou radost, zoufalství, nadšení, neštěstí a pod. A právě to, že se občas stane, že někdo se ztratí u mého obrazu: rozbrečí se anebo rozesměje se jako blázen, pro mě znamená, že umím s těmito pocity”. 

Dneska dovednosti a dokonalost nejsou tak vyžadovány jak nápady a smysly. 

Stejně jako u jiných uměleckých oborů, zde pro talent je nejdůležitější rozeznatelná autorova ruka. 

Pokud jste se alespoň jednou setkával s Lozhkinovou tvorbou, určitě si je budete pamatovat. Určitě se nestane, že byste je popletl s obrazy jiného umělce. Nemusíte se obzvlášť snažit abyste pochopil tvorbu Lozhkina. Je to spíš pro intuitivní pochopení, nebojte se, udělejte krok směrem k Lozhkinovi, přijďte na výstavu. 

Umělec neustále opakuje, že jeho obrazy apelují k duše, nikoliv k rozumu: “Obrazy se dotýkají duše. Bezva! Dneska jsou lidé rozpojené, jeden je “liberálem”, druhý — “anarchistou”, třetí — “patriot”… Nenávidí sebe navzájem, ale zhlédnou můj obrázek a všem se líbí. Sice já je neskamarádím, ale objevím mezi nimi tenkou nitku snašenlivosti. A je to bohulibý čin”. 

Vernisáž výstavy pro pozvané hosty a zástupci tisku se bude konat 12.07.2018 v 18.00 na adrese Václavském náměstí 833/31, v Galerii Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. 

Obrazy malíře můžete najít zde : http://vasya-lozhkin.ru/pictures/ 

S pozdravem, 
Alex. 

 
A odkaz na članek z PL: 
 

Dalši dřisty:

Zdravy narod žere zdrave věci Su staty, kere likviduju svoje občany tym, že dovoluju krmit zvěř chemickyma preparatama, plnyma antybyjotyk, rustovych hormonu a dalšich sajrajtu. Třeba Spojene amerycke staty. Přes maso take zvěře se pak ty svinstva dostavaju do těl ameryckych sudruhu a sudružek. Na celem světě neni take n...
Tak se na ně musi… Tež vas otravuju? Ve dne v noci. Protivne pujčky, hypoteky, nabidky hader a cypovin, kere nepotřebujete. Ale běda, když vy cosik potřebujete. Malu pujčku, žadost o cokoliv... naraz se roztoči kolotoč byrokratyckych hratek, kere su nekonečne. Ale jak se zda, někteři prudiči reaguju rychle a r...
Dost dobry přehled cestovatelskych filmu Mam rad cestovatelske filmy od lidi, keři kajsik byli, cosik viděli a tym padem maju k tematu co řict. Bo napudrovane filmy oficialnich televizi su obvykle nadherně zrobene (bo staly peněz jak cyp), ale chybi temu duša. Chybi temu setkani s mistnima lidma, jidlo robene mistnima člověkama a m...
Syrske děcka patři do Syrie, ne k tetce do Kroměři... To by mě zajimalo, kde ti pambičkaři chodi na take hodne tety. Všeci si dobře pamatujeme, jak jedna taka nas libeznym hlaskem přesvědčovala, že Libanonska smlouva je cosik fajneho a my zme uplně hlupi. https://www.youtube.com/watch?v=qcGvfwQsElA Blebleble... a nenechte se strašit!&n...
Hovory s policejnim ředitelem Mladí nepřečtou azbuku, anglicky mluví s bídou a to je hrozný průser, pronesl Ladislav Větvička 05.12.2018 12:34 Do dalšího dílu pořadu Na prahu změn, který vysílá banskobystrický Slobodný vysielač, byl pozván známý ostravský bloger Ladislav Větvička. Pořad Na prahu změn moderuje bývalý ...
   

Komentáře

komentářů

Vaše osobní údaje budou použity k vyřízení publikování Vašeho komentáře, ke zvýšení spokojenosti po celou dobu procházení tohoto webu, a k dalším účelům popsaných na stránce ochraně osobních údajů