top of page

Multikulturní pokrokoví umělci by si přáli více dotací...

Autor: Daniel Vávra


Pod okny před Ministerstvem kultury demonstrují umělci, že mají málo peněz a chtějí přidat a mít nižší DPH. Že to prý dělají z lásky k občanské společnosti a zadarmo a my jim to nechceme zaplatit, když nechtějí dělat "komerci". Že je stresuje, že nemají na složenky a musí každý měsíc něco dělat, aby na ně měli, že dostávají málo dotací a grantů. Že překladatelé umělecké literatury nemají na chleba (a bude hůř přátelé).


Divadla jsou plná, přesto dotovaná. Stát dotuje desítky časopisů o kultuře. Film je dotovaný. Galerie jsou dotované. Máme tu státní operu, státní filharmonii, státní divadla. V televizi se udílejí divadelní ceny, filmové ceny, literární ceny. Dotované. Mladí výtvarní umělci chtějí za svoje díla často víc peněz než se dají pořídit v aukci klasici. Ale to je málo!


Zajímavé. Dostávají dotace jiní hudebníci? Zpěváci country, rockeři, rappeři, technaři? Ne. Dotávají dotace časopisy o hrách a hudbě? Ne. Herní časopisy, tedy komerci, tu máme dva. Oba dva živoří a jejich vydavatelé je vydávají z nostalgie jako koníček. Nikdo na tom nevydělává a pochybuji, že kdokoliv tam pracuje, to má jako hlavní zdroj svého přijmu. Dotace nedostávají ani o ně nežebračí. Nikomu neříkají, že když zaniknou, bude to konec kultury. Tolik k hnusné komerci.


Je to demonstrace lidí, kteří se mezi sebou utvrdili v tom, že dělají něco lepšího než ostatní, že jsou chytřejší, umělečtější, kulturnější a důležitější pro "duši" národa (kterým často opovrhují), než ostatní a proto by jim to ti ostatní měli zaplatit. Oni to naprosto otevřeně říkají a vůbec si u toho nepřipadají divně. Pocit nadřazenosti toho, co dělají oni, nad pokleslou kulturu zbytku, z nich doslova stříká. Společně s frustrací, že ti co dělají "komerci", se mají líp.


Teď tam slečna povídá, že aby "člověk z vyloučené lokality napsal román, který společnost potřebuje, je naprostá utopie". Proč? Co tomu člověku brání, aby si každý večer sednul a psal? A proč by měla společnost platit romány, které nikdo nečte? Ročně zde vyjde několik tisíc knih....


Autor: Daniel VávraPokud je vám blízké vnímání světa, prezentované na tomto webu, podpořte nás. Kdo jiný, než vy? A kdy jindy, než fčil? Dnešní režim to za vás rozhodně neudělá.


Dar Literarnimu & cestovatelskemu klubu Ladislava Větvičky možete poslat na učet 1030513055/5500 z ciziny pak na IBAN: CZ2355000000001030513055. SWIFT: RZBCCZPP


Nová kniha "PREZIDENTSKÉ KECY" je připravena k objednání na E-shopu Knihu chraň,

VYPNI TELEVIZI, ZAPNI HLAVU!

Kaj mě ještě možete najit...
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Facebook - Black Circle
  • Vkontakte Social Icon
bottom of page