Vladimír Pikora: „Okolo Rakusko-Uherska“

Tento víkend jsem strávil s knížkou Ladislava Větvičky nesoucí název „S Jarkem Haškem po 100 rokach OKOLO RAKUSKO-UHERSKA“. Je to ten typ knížky, ke které se v myšlenkách neustále vracíte. Nemůžete se odtrhnout. Jíte, jdete spát či napít se a stále přemýšlíte.

Ladika Větvička v knize totiž líčí téma, nad kterým jsem mockrát přemýšlel sám – a na nic nepřišel, protože je moc komplikované a mám nedostatek informací. Některé věci jsem nepochopil už ve škole. Ale když jsem se na ně zeptal, nedostal jsem kloudnou odpověď.

Laďa si dal tu práci a problematiku nastudoval. Zamyslel se nad tím, jaké byly národy uvnitř rakouského mocnářství, co je pojilo a co je pojí dodnes. Zamyslel se i nad tím, jestli bylo dobře, že habsburská říše padla. Zda bylo možné zabránit První světové válce. A kdo na tom všem vydělával.

Překvapivě místo toho, abych si z knihy odnesl jasný závěr, odnáším si milion otázek. Ladik totiž potvrdil, že dějiny píše vítěz. Místo toho, aby papouškoval, co se píše ve všech učebnicích, píše to, co se neuvádí skoro nikde, nebo je to jen naznačeno mezi řádky. Nebo je to označováno dnes moderním spojením konspirační teorie. A tak čtenáři předkládá, že není pravdou, co se dočteme všude, že obě světové války rozpoutalo Německo. On p