top of page

Úterní větičky 25.06.2024

 

Ladik Větvička - Hovory z Lán

25. červen v dějinách:


  • V roce 1903 se narodil Eric Arthur Blair, britský novinář a spisovatel, známý pod jménem George Orwell: „Jestliže svoboda slova vůbec něco znamená, potom je to právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet.“

  • V roce 1991 vyhlásily Chorvatsko a Slovinsko svou nezávislost na Jugoslávii.


iDnes: Válka Izraele s Hizballáhem je na spadnutí. Západ se děsí velkého konfliktu. Někteří Izraelci u severních hranic s Libanonem se domnívají, že není jiné možnosti než války s libanonským teroristickým hnutím Hizballáh, pokud chtějí žít v bezpečí. Evropská unie i Spojené státy se obávají vypuknutí širšího konfliktu, který by zahrnoval i Írán. Šéf amerického sboru náčelníků štábu Charles Brown varoval Izrael, že USA mu nebudou schopny poskytnout dostatečnou ochranu.


Sankce proti Íránu: Dva letouny Airbus A340 měly koncem února odletět z litevského Šiauliai na Srí Lanku a Filipíny, skončily však v Íránu. Vysílače letadla byly vypnuty, jakmile vstoupily do Íránského prostoru. Krátce poté jedno letadlo přistálo na letišti Mehrabad v Teheránu, druhé na letišti Konarak v Chabaharu na jihu země. Tímto způsobem si letecká společnost "Mahan Air" vzala dvě ze svých letadel, čímž obešla stávající americké sankce související s íránským jaderným programem.


Život otroka: V „nepřátelském a krutém“ středověku tvořily daně odváděné vrchnosti desetinu příjmů – takzvaný desátek. To fungovalo celý středověk až do konce 19. století. Dnes, sto let poté, platí lidé vrchnosti spolu s tzv. sociálním a zdravotním pojištěním okolo 45-50% svých příjmů. Další daně na ně ale čekají v podobě DPH, kdy si vrchnost při koupi zboží bere dalších 21%. K tomu si připočtěte speciální daně za cigarety, pohonné hmoty (20%), alkohol (při koupi lahve tvrdého alkoholu odevzdáte až 85% ceny) a další zcela zlodějské odvody, jako každoroční platba za použití silnic (postavených z vašich peněz), za to, že vlastníte nemovitost (pořízenou z vašich již zdaněných peněz)… Reálné daňové zatížení „civilizovaného“ evropského člověka se tak pohybuje okolo 75-85%…Kdysi jsme tedy odevzdali vrchnosti desetinu svého příjmu. Dnes nám vrchnost desetinu příjmu laskavě ponechá...


Robert F. Kennedy mladší, nezávislý kandidát na prezidenta USA, na sociální síti X citoval srbského prezidenta Aleksandara Vučiće: "Vlak opustil nádraží a nikdo ho nemůže zastavit" – prohlásil srbský prezident Aleksandar Vučić o nevyhnutelnosti války Evropy s Ruskem. "Zvolte mě prezidentem a já ho zastavím," napsal R. F. Kennedy na síti X.


Jindřich Rajchl: „Dnes jsem obdržel usnesení od Policie České republiky, jímž na jedné stránce z jedné vody načisto odmítla stíhat verbální projevy schvalující atentát na premiéra Slovenské republiky. V odůvodnění se doslova píše toto: ‚Policejní orgán si je vědom tenké hranice mezi svobodou projevu a možným jednáním, které tuto hranici překračuje a na které je třeba reagovat prostřednictvím trestního práva, jakožto prostředku ultima ratio. Vzhledem k uvedenému se podáním komplexně zabýval tak, jak je uvedeno výše, načež dospěl k závěru, že se v daném případě jedná pouze o vlastní vyjádření uživatele sociálních sítí a na diskuzních fórech na veřejné síti internet, které lze podřadit pod svobodu projevu, která je zakotvena v článku 17 Listiny základních práv a svobod, kdy každý má právo vyjadřovat své názory způsobem, který považuje za vhodný a který nepřekročí ústavní a zákonná omezení.‘ Abych vám to přeložil do lidštiny – pokud někde napíšete jednu větu o tom, že Rusko vstoupilo na území Ukrajiny oprávněně, tak vám policie zaklepe na dveře druhý den a budete rádi, když od soudu odejdete s podmínkou. Pokud napíšete, že ‚poslance je třeba naházet do Vltavy‘, tak velmi pravděpodobně vyfasujete dokonce nepodmíněný trest a strávíte pár měsíců až let ve vězení. Ale pokud o atentátu na slovenského premiéra napíšete ‚zastřelit takovou svini, to je na metál‘, ‚na každý prase se vaří voda‘, ‚měl mířit výš‘, případně ‚škoda že ta Putinova filcka nechcípla‘, tak je to svobodný projev vašeho názoru chráněný ústavou. Pokud tohle není naplnění skutkové podstaty přečinu schvalování trestného činu, tak už opravdu nevím, na co jiného by se měl tento paragraf vztahovat. Justiční systém v naší zemi se z důvodu jeho tvrdé politizace nachází v naprostém rozvratu…


Petr Hampl: Tak nám schválili korespondenční volbu. Je to znehodnocení voleb? Nikoliv, smyslem voleb je přece potvrzení vládnoucí moci. Kdyby vládnoucí moc neměla jistotu, že bude potvrzena, pak by přece žádné volby nepořádala. A pokud vládnoucí moc nemá pravomoc zrušit volby nebo změnit volební podmínky, pak není vládnoucí mocí. Jak prosté.


EuroAsia Daily: 23. června byl Sevastopol z ukrajinské strany napaden pěti americkými raketami ATACMS s kazetovými hlavicemi. Čtyři rakety byly sestřeleny protivzdušnou obranou, u páté nad městskou pláží explodovala tříštivá hlavice. V důsledku toho zemřeli čtyři lidé, včetně dvouletého dítěte a devítileté dívky, která si hrála na městské pláži. Lékařskou pomoc vyhledalo 151 lidí, 82 z nich bylo hospitalizováno - 55 dospělých a 27 dětí, mnoho je ve vážném stavu. 24. červen byl v Sevastopolu a na Krymu vyhlášen dnem smutku.


Společnost pro obranu svobody projevu: SOSP odmítá sněmovnou schválený návrh korespondenčního hlasování jako neústavní. Tato zásadní změna volebního systému prosazená na sílu vládou, která má mezi občany rekordně nejnižší podporu, je dalším krokem, který vládu delegitimizuje a ničí důvěru společnosti ve státní instituce a výsledky voleb.

O riziku podvodů mluvili Vlastimil Veselý a Marian Kechlibar 27.02.2024 na senátním semináři. Vedle omezování svobody slova se jedná o největší hrozbu pluralitní demokracii v ČR.


8 Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Guest
Jun 25
Rated 3 out of 5 stars.

kdybychom uměli rozlišit pravdu a lež, kterou z nich bychom volili? Milosrdnou lež nebo krutou pravdu? Já bych se přiklonil na stranu pravdy. Díky za ní.

Like

Guest
Jun 25
Rated 5 out of 5 stars.

Výstižné.

Like

Guest
Jun 25
Rated 5 out of 5 stars.

Díky

Like

Guest
Jun 25
Rated 5 out of 5 stars.

Za pravdu je různá sazba,

jednou metál, jindy vazba.

Když ji řekneš dřív než včas,

tak ti pravda zláme vaz.


platilo v dobách K.H.Borovského,

platí i dnes

Like

Guest
Jun 25
Rated 5 out of 5 stars.

Rajchl, Hampl, SOSP - to se ten gumacky synek Foltyn nadře než jim v palicach zrobi pořadek!! 😏

Like
1/203
Kaj mě ještě možete najit...
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Facebook - Black Circle
  • Vkontakte Social Icon
bottom of page