top of page

Čtvrteční větičky 27.06.2024

 

Ladik Větvička - Hovory z Lán

27. červen v dějinách:


  • V roce 1892 se narodil Jaroslav Krejčí, československý právník, předseda protektorátní vlády: „Muž neví, co je to štěstí, dokud se neožení. A když to zjistí, už je pozdě.“

  • V roce 1968 vyšel v časopise Literární listy a třech denících manifest Dva tisíce slov.


Šichtařka na Radiu Universum: Německo se potýká s nejvážnějším propadem v realitním sektoru za poslední desetiletí. Nejnovější údaje spolkového statistického úřadu ukázaly, že počet stavebních povolení na výstavbu a přestavbu bytů se v dubnu meziročně snížil o 17 procent. Ve srovnání s dubnem 2022 pokles činí už téměř 44 procent. Jinými slovy, Němci přestávají stavět. Tady ekonom zbystří. Nejde totiž ani zdaleka jenom o problém stavařů, jde o problém doslova všech. Pokles cen nemovitostí totiž zhoršuje kvalitu zástav bank. A najednou tu máme podobné prostředí, z jakého se zrodila americká hypotéční krize v roce 2008. V Rusku pak lidé berou banky útokem, někteří komentátoři, kteří mají rádi drama, už dokonce mluví o runech na banky. Jde o reakci běžných lidí na oznámení moskevské burzy, že pozastavuje obchodování s americkými dolary a eury.


Parlamentní listy: Polsko se nehodlá smířit se zelenou politikou EU, která má dle nových výpočtů tamním obyvatelům prodražit život až o statisíce korun. Systém ETS2, který vznikl v rámci revize směrnice o emisních povolenkách, totiž dle polského kabinetu po svém vstupu v platnost v roce 2027 zemi hrozí tvrdým zasáhnutím do ekonomiky i do společnosti. Úprava systému emisních povolenek, která zavede postih pro lidi vytvářející emise CO2 u vytápění a dopravy, mající za cíl pomoci přimět Evropany přestat používat svá současná auta či přesedlat do MHD, byla schválena Evropským parlamentem letos v dubnu. Nový postih za vypouštění emisí se bude vztahovat na benzin, naftu a paliva pro vytápění, jako je například zemní plyn, a přestože se obchodování s emisemi nebude týkat přímo spotřebitelů, očekává se, že rozšíření emisních povolenek pocítí skrze zvýšené ceny.


Parlamentní listy: Vláda dnes schválila zvýšení koncesionářských poplatků. Veřejnost se proti tomu na sociálních sítích bouří. Hovoří doslova o „televizní dani“. Novelu nyní dostane k posouzení Poslanecká sněmovna, počítá také s rozšířením okruhu poplatníků. Nově platit by měly i domácnosti bez televizního přijímače či rádia, jejichž obyvatelé používají chytrý telefon nebo mají internetové připojení.

Hlas lidu: A budou platit i ti Češi v cizině? Když mohou volit, můžou i platit, když mají internet a mobil, ne?


Petr Hampl: Julian Assange byl 12 let fakticky vězněn, aniž by se dopustil jakéhokoliv trestného činu a dokonce ani nebyl z žádného trestného činu podezřelý. Celý jeho zločin spočíval v tom, že odhalili korupci a neschopnost některých amerických vládních činitelů. Ještě před generací to bylo základní poslání novinářské profese. V podstatě každý ze starších nositelů Pulitzerovy ceny by dnes mohl být (a nejspíš by byl) pronásledován stejným způsobem. Navíc Julian Assange nebyl americkým občanem ani svou činnost neprováděl na americkém území. Postup západních soudů vychází z přesvědčení, že nikdo na světě nemá právo odhalit korupci západních elit.

Julian Assange je příslušníkem honorace. Patřil k respektovaným příslušníkům elity. Být z dělnického prostředí, tak ho zabijí ve vězení, odbyde se to krátkým článečkem o smrti proruského extrémisty a víc nad tím nikdo bádat nebude. Že byl kníže nakonec propuštěn z vězení, to ještě neznamená, že nevolníci mohou žít svobodně. Za Juliana Assange se postavila jeho vláda. Co myslíte, jak by se mu vedlo, kdyby byl třeba občanem České republiky?


Richard Perman: Českému novináři Tomáši Vlachovi zakázali vstup na Ukrajinu. Dotkl se totiž témat, která jsou pro režim Zelenského tabu. Vlach v jednom z rozhovorů o svých zkušenostech na Donbasu prohlásil, že ukrajinští vojáci nechápou, proč bojují, když místní obyvatelé čekají na Rusy a Ukrajince mají za okupanty.

- Dánsko začne farmářům účtovat 100 eur za krávu jako první uhlíkovou daň v zemědělství. Éra zemědělství na svobodném Západě končí – je „příliš škodlivé pro klima“. Úřady své rozhodnutí vysvětlují tím, že přežvýkavci, jako jsou krávy a ovce, produkují metan prostřednictvím svého trávicího systému a syntetická dusíkatá hnojiva v trávě, kterou jedí, produkují skleníkové plyny.


Izvestija: Evropská unie oznámila, že dojde k zabavení příjmů z nelegálně zmrazeného ruského majetku a tyto prostředky budou převedeny do nějakých fondů, odkud budou dále, jak uvádí EU, pomáhat financovat vojenskou pomoc Ukrajině. Cynismus toho všeho je natolik mimo žebříčky, že si člověk klade otázku, zda existuje nějaká hranice pro morální úpadek skupiny, která dnes udává tón v Bruselu a dalších hlavních městech EU?

Protivníci musí vědět, že se krok za krokem přibližují k bodu, ze kterého není návratu. V jakém smyslu je bod, odkud není návratu? Ať si myslí a rozhodují sami, ale tato zahraničněpolitická povolnost a opojení vlastní beztrestností nakonec povede k tomu, že reakce z naší strany bude mnohem bolestnější, než si dnes tento zlodějíček představuje.


3 Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Guest
Jun 28
Rated 5 out of 5 stars.

díky

Like

Guest
Jun 27
Rated 5 out of 5 stars.

Vyborne vybery vždy pro sebe neco najdu.🙂

Like

Guest
Jun 27

🤗

Like
1/203
Kaj mě ještě možete najit...
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Facebook - Black Circle
  • Vkontakte Social Icon
bottom of page