top of page

15. výročí války o Jižní Osetii a dnešní úhel pohledu


Autor: Boris Grinac


Dnes je 8.8.2023, je výročí událostí, kdy Gruzie v době konání Olympiády v Číně dne 8. 8. 2008 napadla Jižní Osetii. Válka trvala asi týden a Gruzínské vojsko bylo na hlavu poraženo. Vítězné ozbrojené síly RF zabavily velký počet amerických zbraní, což byla potupa pro tehdejšího prezidenta Michaila Saakašviliho a jeho proamerickou vládu.

Výsledek války ale nemusel být tak jednoznačný, na Youtube je stále k nalezení podrobný rozbor válečných operací od tehdy začínajícího a dnes už víc známého ukrajinského blogera Jurije Podoljaka.

Pro analýzu událostí je dobré vědět, co se dělo před válkou. Situace byla následující. Po rozpadu SSSR proběhlo několik ozbrojených konfliktů, kdy si Gruzie zkoušela podrobit dvě autonomní republiky (plus Adžárii, pozn. Větva), které byly za dob SSSR součástí Gruzínské SSR, Jižní Osetii a Abcházii. Války byly dle dohod zúčastněných stran a za pomocí mírotvorců z RF zmrazeny bez definitivní dohody. Gruzie území obou republik nárokovala (a stále nárokuje) jako své.


RF po zmrazení obou konfliktů dodržovala mezinárodní sankce vůči Jižní Osetii a Abcházii, neboť zahraniční politika RF v tu dobu ctila Chartu OSN o suverenitě a územní celistvosti státu Gruzie. RF uznávala nároky Gruzie a vůči oběma mezinárodně neuznávaným republikám dodržovala mezinárodní sankce.

Po událostech v Kosovu se vytvořil precedent, kdy USA podpořily oddělení Kosova od Srbska. Tento precedent RF využila k tomu, že přestala obchodní embargo vůči Jižní Osetii a Abcházii dodržovat. Původní plán Gruzie přimět republiky k poslušnosti jejich vyhladověním byl tímto krokem zmařen. Republiky se postupně dostávaly do ekonomického prostoru RF.

Tehdejší prezident Gruzie Michail Saakašvili vojenskou akci plánoval spolu s tehdejší prezidentem USA Bushem mladším a vedením EU. Předem připravil informaci pro vybrané novináře. Napadení Jižní Osetii mediálně prezentoval jako útok ze strany RF. Naše ČT hned převzala gruzínskou dezinformaci. Avšak v televizní diskusi Václav Klaus už tehdy řekl pravdu naplno. Dnes už fakt, že válku začala Gruzie, uznává oficiálně i EU.

Jak to vypadá teď? Michail Saakašvili sedí v Gruzii ve vězení. Gruzie stále nemá s RF diplomatické vztahy, ale tamní vláda drží vůči západu nezávislou pozici, udržuje a rozšiřuje s RF pragmatické obchodní vztahy. Gruzínské víno, minerálka Boržomi, věhlasné mandarinky, rajčata a baklažány se vrátily do moskevských obchodů. Kvete turistika, miliony ruských turistů plní gruzínskou státní kasu. Letos bylo obnoveno letecké spojení Gruzie do měst v RF.


Jedovatou hadí slínu do toho pouští jen gruzínská prezidentka (která je zároveň občankou Francie), ale ta je čím dál víc ve svém rusobijectví osamocena. V Rusku mají Gruzínce stále rádi. Někde dokonce píšou, že v RF žije víc Gruzínců než v Gruzii - ale netuším, odkud berou data. Jižní Osetie se spojila se Severní Osetii, která byla součástí RF i v době SSSR. Abcházie žije svým specifickým životem, mají tam své zákony a svou vládu se svým osobitým způsobem vládnutí. Problém Abcházie je v tom, že relativně chudé obyvatelstvo žije na luxusním území v subtropickém pásu, které by bohatí Rusové mohli okamžitě privatizovat, zastavět přepychovými baráky za vysokými betonovými ploty, ostnatým drátem a ochrankou, podobně jak to vypadá v okolí Moskvy. Proto vláda Abcházie místní obyvatelstvo preferuje, podporuje a ochraňuje, myslím i za notné podpory centrálních orgánů RF.


V Abchazii byl letos na dovolené můj bratr s rodinou, ve městě Gagra, což je nejkultovnější místo v Abcházii. Tam je mír, pořádek a místní obyvatelstvo viditelně bohatne - a tak to má být, tak je to správně


Autor: Boris GrinacPokud je vám blízké vnímání světa, prezentované na tomto webu, podpořte nás. Bo samo se to nezrobi. A kdo jiný, než vy? A kdy jindy, než fčil? Dnešní režim to za vás rozhodně neudělá.


Dar Literarnimu & cestovatelskemu klubu Ladislava Větvičky možete přidat na učet 1030513055/5500 z ciziny pak na IBAN: CZ2355000000001030513055. SWIFT: RZBCCZPP
KNIHY LADIKA VĚTVIČKY:1 Comment

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Guest
Aug 14, 2023
Rated 5 out of 5 stars.

☺️

Like
1/203
Kaj mě ještě možete najit...
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Facebook - Black Circle
  • Vkontakte Social Icon
bottom of page