top of page

Matějka: TO!!!

Tak jo, přátelé.

Přečetl jsem za jeden den celý nový tištěný časopis s názvem „TO“ a podtextem „žít a nechat žít, číst a nechat číst“, který mi byl včera doručen distribuční společností do schránky. Přečetl jsem ho slovo od slova.

Asi takhle. Pamatujete někteří, co byl Samizdat? Pro mladší ročníky uvádím, že před rokem 1989 šlo o způsob, jakým občanští aktivisté obcházeli cenzuru v represivních režimech. V ilegalitě vydávali knihy, časopisy a noviny vlastním nákladem, texty byly rozšiřovány v malých nákladech, opisovány, původně v ruce, později na psacím stroji a na počítači.


Nebo jinak. Pamatujete na časopis Reflex před tím, než se z něj stal jen další politicky korektní plátek mezi hromadou jiných? Nebo na legendární Českou sodu? Nebo na Simpsonovi, když to ještě byli Simpsonovi? Na dobu starých dobrých filmů z předprogresivní politicky nekorektní doby, kdy černoch byl černochem a běloch bělochem a neřešili to běloši ani černoši? Na seriál Jistě, pane ministře a navazující pokračování Jistě, pane premiére z doby, kdy produkující BBC ještě nebyla indoktrinační hlásnou troubou progresivní levice? Nebo na Top Gear s Jeremy Clarksonem, než ho pro jeho konzervativní názory BBC vyhodila? Dobu, kdy kamarádi cikáni hrdí na svoji rodinu by vás hnali, kdybyste za nimi přijeli s neziskovou, která jako řeší romskou problematiku? Dobu, kdy muž byl mužem a žena ženou a ti jediní mohli mít děti? Kdy neexistovala genderová a evropská studia a vysokoškolský diplom měl váhu? Kdy když byla změna klimatu, tak jsme se buď svlékli nebo oblékli a nikdo nejančil, natož aby se našel jediný pitomec, který by se přilepil k silnici? Na dobu, kdy Formule 1 byla plná krásných štíhlých polonahých žen a k nim sponzorů, kteří vyráběli cigarety? Na dobu, kdy v reklamách nebyly jako etalon krásy 150 kg vážící neholené ženy a muži mohli mít v rukou bič zbraně a cigáro? Na dobu, kdy ve sportu soutěžili muži s muži a ženy s ženami? Na dobu, kdy... prostě na dobu, kdy byl svět ještě v pořádku?


Tak tohle všechno je v mých očích, vážení, nový časopis TO. Přes všechny problémy pořád ještě žijeme v době, kdy něco takového nemusí být vydáváno v ilegalitě. Kdybych byl klasicky věřící, zvolal bych asi něco jako „Bůh žehnej tomu časopisu“. Takhle jsem si alespoň koupil roční předplatné, protože na něco takového jsem roky čekal jako na smilování.

Tak hodně štěstí vydavateli a celé redakci. Držím pěsti, ať dlouho vydrží. A že to nebudou mít v dnešní době lehké.

Klobouk v předklonu za takový počin. Klobouk dolů.
Pokud je vám blízké vnímání světa, prezentované ve výše uvedeném textu, podpořte nás. Bo kdo jiný, než vy? A kdy jindy, než fčil? Dnešní režim to za vás rozhodně neudělá.


Dar Literarnimu & cestovatelskemu klubu Ladislava Větvičky

možete poslat na učet 1030513055/5500 z ciziny pak na IBAN: CZ2355000000001030513055. SWIFT: RZBCCZPP
7 Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Guest
Dec 09, 2023
Rated 5 out of 5 stars.

Předplatil jsem si.

Like

Guest
Oct 23, 2023
Rated 5 out of 5 stars.

Fajne!

Like

Guest
Oct 20, 2023
Rated 5 out of 5 stars.

Hodne sily preji " TO ".

Like

Guest
Oct 20, 2023
Rated 5 out of 5 stars.

Jo .. doba Monty Pythonu je nenavratne pryc a my muzeme jen doufat, ze se lide vzpamatuji a vsechny progresivisty poslou tam, kam dle meho nazoru patri .. do (_l_) ... :-)

Like

Guest
Oct 20, 2023
Rated 5 out of 5 stars.

Trocha svobody

Like
Kaj mě ještě možete najit...
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Facebook - Black Circle
  • Vkontakte Social Icon
bottom of page