top of page

Laissez faire - Neserte se do nas

Když sem četl přispěvek, kery se ke mně dostal na fejsbučku od Vidlaka, vzpomněl sem si na svuj nedavny blog, kaj sem popisoval počatky opravdoveho kapitalizmu Francie 18. stoleti. Tehdy se na setkani podnikatelu s členy vlady jeden z minystru zeptal, jak by vlada mohla byt podnikatelum prospěšna. A jeden z podnikatelu tehdy odpověděl - laissez faire. Tedy v překladu: nechte nás být, po ostravsku: neserte se do nas.


Dnešni system je tak pokřiveny dotacema a statnima zasahama, že bych ho snad ani kapitalizmem nenazval, je to spiše statni socializmus. Ovšem v okamžiku krize se hned cela socanska fasada zborti a zustanu normalni, přirozene vztahy kapitalizmu "laiisez faire". A naraz se projevi přirozene lidske vztahy, tržni mechanyzmy a fungujici, nebyrokratycky, akčni system podnikavych lidi.


Přes přišernu katastrofu na jihu Moravy je nadherne, jak se k temu postavili lidé. Lidé! Lidé s velkým L. Opět se ukazalo, že my nepotřebujeme vladu. My vime, co mame robit. Je to vlada, kera potřebuje nas.


Jak zpival Bolek: "Když ale koukám se na lidi, všechno tak černě zas nevidím..."


Sledovali jste letecké záběry z postižených míst?

Ve čtvrtek večer tornádo bořilo domy a v pátek nad místem lítaly policejní vrtulníky i novinářské drony. Viděli jste ty záběry? Nejde o tu zkázu domů bez střech a někdy i bez stěn. Nejde o trosky rozházené v celém širokém okolí. Nejde o ta převrácená auta slisovaná rovnou do šrotu. Ale viděli jste, kolik práce se tam udělalo za jeden jediný den? Kromě nějakých bočních uliček byly komunikace už normálně průjezdné pro dvě auta proti sobě. Leckde už byste podle ulice nepoznali, co se tam o čtyřiadvacet hodin dříve stalo. Večer řádí tornádo a další večer už se ke všem místům dostane technika.

A viděli jste záběry ze soboty? Spousta modrých střech, které jsou už zaplachtované. Na leckterém dvorečku už se kupily cihly na paletách. Některé méně postižené domy už měly nové laťování krovu, na fejsbuku jsem zaznamenal video z nějaké střechy – sympaticky vypadající tesař tam právě zatloukal poslední hřebíky a na sousedním baráčku zřejmě závodili, protože byli jen o pár latí pozadu.

Všude technika a technika. Všude bagry, traktorbagry, kontejnery. Mraky lidí. Hasičská auta, E.oňáci… všichni. Dokonce i novináři na Novinkách museli napsat, že lidi na místě ani nebrečí, ani se neshlukují, ani nediskutují, ale všichni pracují a odevšad se ozývá zvuk staveniště. Já to říkal. První den budou mít slzy v očích, ale druhý den už pojedou míchačky, motorové pily a traktůrky. Region s velkým R.

Ministerstva hlásí, že příslušné úřady na vyplácení rychlých dávek budou mít otevřeno celý víkend. Pokud někomu uletěly občanky, úředníci si je dohledají přes registr a pokud budou zapotřebí nějaká potvrzení, bude možné je dodat zpětně. Schillerka už vyhlásila, že občané budou moci dostat na dům až pět mega. Dva miliony jako dotaci, tři miliony jako výhodnou půjčku. Lesy ČR nabízejí na každý barák padesát kubíků kulatiny nebo sto tisíc jako dar. A i ty pojišťovny budou dbát na svoje dobré jméno firmy a zaplatí i to, co by se jindy zdráhaly. Nabídek na ubytování jsem viděl tolik, že by se tam všichni postižení vešli dvakrát. Přátelé, my žijeme v úžasné zemi. V zemi, kde všechno funguje. V zemi, kde si lidé pomáhají. Kde se sice zrušily ženijní jednotky armády, ale není to vůbec poznat. V zemi, kde stará paní přijde o střechu nad hlavou, ale druhý den už rozdává hasičům buchty. A vsadím se, že to byly prvotřídní buchty. V zemi, kde lidi darují postiženým i auta. Napočítal jsem na fejsbůku minimálně sto nabídek.

Špatně je vlastně jen jedna věc. Kolem obcí stojí policajti a hlídají. Hlídají, aby se nerabovalo, aby se tam nepohybovali ti co tam nemají co dělat, co by se chtěli přiživit na lidském neštěstí. Je dobře, že to dělají, ale zrovna v tom jihomoravském Hobitíně je to poněkud zbytečné. Tam nikdo nerabuje, nikdo nekrade a všichni se znají. Marodéři a hyeny mají svoje žně jinde.

Například jistý František Lutonský zástupce šéfredaktora zpravodajství České televize se už vyjádřil. Řešil tam, že postižené obce volily Zemana. Jako by to snad byl nějaký boží trest nebo jako by volba Zemana měla vliv na dnešní situaci. Jako by zrovna teď prezident mohl něco udělat. Podobnou žumpu má na svém twitteru i Pekarová Adamová.

Leckterý reportér už se pokoušel vmanévrovat místní starosty do vyjádření, že vláda selhává a jen slibuje. Ve chvíli, kdy tamní starosta neví kam dřív skočit, kdy nemá čas na nějaké pisálky, tak na něj novinářstvo hned vyrukuje s angažovanou žurnalistikou. Františku Lutonskému přeju okamžitý vyhazov, dlouhý zbytečný život v opovržení a osamělé dožívání v tom nejhorším zařízení pro důchodce.

Tyhle svině je třeba odhalovat, pamatovat si je a vystupovat vůči nim zcela nemilosrdně. Ten Lutonský je pro mě zatím parchant číslo jedna – gauner, který otravuje studně a nezaslouží si slitování. Ale on ho brzy ještě někdo trumfne. Brzy přijdou instrukce shora, že je zapotřebí situaci využít, protože Andrejko by třeba mohl vyhrát volby, kdyby se splnilo to, co on a Schillerka slíbili. Kdyby nedej bože obce díky masívní pomoci povstaly z popela moc rychle a místní si to lidství pochvalovali, mohlo by leckomu sklapnout a plánovaná výměna moci by se nemusela konat. Takže očekávám smršť horší než to tornádo. Pisálkovské šmejdy, kteří udělají všechno pro to, aby všem dobrovolníkům práci znechutili. Aby se lidi začali bát posílat prachy, aby dobrovolníci znechuceně odjížděli. Z každého drobného problému udělají aféru, z každé chybičky udělají katastrofu. Mimochodem – to také něco ukazuje… Babiš i Schillerová na místě běhali v nějakém tričku a džínách. Jiní tam exhibovali v drahých oblecích. Venkovský vidlák má pro podobné věci citlivé smysly.

Přátelé prosím… nebojte se posílat prachy přes Charitu i Diakonii i přes Adru. Dojdou na místo. Nevěřte novinářům, že se tam selhává. Neselhává. Naopak. Děje se tam to nejhezčí, co se teď dá v republice najít. Děje se tam lidství. Děje se tam sounáležitost a řeší se tam skutečně důležité věci a ne politika. Nenechte se otrávit a pomozte všem těm dobrovolníkům, aby se také otrávit nenechali. Ti nejhorší marodéři teď pracují na twitteru a fejsbůku. To nejhorší se teď děje v novinářských kancelářích a na poradách šéfredaktorů. Tam se teď připravují na skutečnou hybridní válku proti vlastním lidem.

Zatímco dole se maká maká a maká, jinde už se popíjí kávička a ladí se noty, jak to co nejvíc zkomplikovat. Už hledají způsob, jak z neštěstí udělat politiku, jak udělat nějaký problém trvalý, aby nikdy neskončil a naopak z něj tekly prachy. Ti nejhorší supi už se slétají, aby se přiživili. Aby jihomoravský problém přetavili v pražské kanceláře, aby katastrofu obyčejných lidí zužitkovali pro vlastní budoucnost.

Nenechte se otrávit. Oni to tam ti místní dělají dobře. Hodně dobře. Nejlépe jak se to v republice dá dělat. Pokud to někdo bude kritizovat, tak kritizuje tu nejlepší možnou práci. Celé široké okolí pomáhá jak může a bude pomáhat dál. Tam je teď jedno, z jaké partaje je starosta. Je jedno, kdo je hejtman… a lidem je fakt jedno, jestli jim peníze uvolní Schillerka nebo někdo jiný. Oni potřebují dělat. Za chvíli jsou žně. Oni musejí nejen opravovat, oni budou muset i sklízet. To tornádo toho za sebou nechalo i dost nedotčeného.

A nemějte slitování s traviči studní. Nemějte slitování s nikým, kdo si na tom chce něco vyexhibovat. I na spáleništi si vždycky někdo ohřívá polívčičku. To jsou ti skuteční zločinci nehodní nazývat se lidmi. Nějaký hlupák, co se pokouší ve zničeném domě najít cizí peněženku je proti tomu úplně neškodný. Stejně tak bude udělán krátký proces s těmi podvodníky, co nachystali jiný QR kód, aby peníze chodily jim. Ti budou nalezeni a odstraněni. Horší jsou ti, co teď používají pero ostřejší než meč, mají plnou hubu lásky, ale ve skutečnosti budou na všem hledat hnidy, rejpat se v otevřených ranách a vyrábět nebetyčný problém z každého zádrhelu. Nevěřte jim a nedávejte jim příležitost.

Já se omlouvám za příkrý tón, ale to co se stalo jim, to se přesně mohlo stát i mně. Mraky se shlukly pod Znojmem. Stačilo aby vítr fouknul trochu jinak a sbíral jsem svojí střechu po dalekém okolí, vyklízel bych barák, pohřbíval prasátka a přemýšlel, jak se znovu postavit na nohy. Kdyby to bylo jen maličko jinak, dneska bychom se tísnili ve sklepě a myli se z hadice. Možná.

A tak jsem přecitlivělý.

Tohle neštěstí pro mě není někde daleko, to mě v podstatě jen těsně minulo. Každého marodéra a špinavce teď vnímám jako by se dotýkal zřítelnice mého oka. Na místě nepotřebujeme výjimečný stav. Ale rozhodně teď potřebujeme udržet co nejdál všechny angažované žumpálisty a každého šmejda, který chce cizí neštěstí využít pro svojí politickou kampaň."

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Kaj mě ještě možete najit...
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Facebook - Black Circle
  • Vkontakte Social Icon
bottom of page