top of page

Páteční větičky 24.05.2024

 
Ladik Větvička - Hovory z Lán

24. květen v dějinách:

  • V roce 1743 se narodil Jean-Paul Marat, francouzský lékař, publicista a politik, předseda Jakobínů, zastánce teroru proti šlechtě a protivníkům. Dřive, než byl probodnut nožem ve vaně, se stihl zapsat do historie heslem „Násilí je nutné k nastolení řádu, ve kterém násilí již nebude.“

  • tohoto dne se v historii, kromě toho, že ugandská armáda pod velením generála Idiho Amina provedla krvavý útok na palác bugandského krále, jinak nic zvláštního nestalo...


Gruzie: Gruzínský premiér Kobachidze tvrdí, že mu jeden z evropských komisařů vyhrožoval a připomněl mu pokus o atentát na Roberta Fica. V rozhovoru se mnou pan evropský komisař vyjmenoval řadu opatření, která by západní politici mohli přijmout po překonání veta proti zákonu o transparentnosti, a při výčtu těchto opatření zmínil: „Viděli jste, co se stalo s Ficom a měli byste být velmi opatrní,“ stojí v prohlášení zveřejněném na oficiálních stránkách gruzínské vlády. Kobakhidze píše, že tyto informace zveřejnil za účelem prevence. Zároveň gruzínský premiér zmínil teorie o vlivu určité „globální válečné strany“ a hrozbách z ní plynoucích.


Ambebi.ge: Evropský komisař Oliver Varhey vydal prohlášení: „Pokud jde o vyjádření gruzínského premiéra, rád bych vyjádřil upřímnou lítost nad tím, že konkrétní část mého telefonického rozhovoru byla vytržena z kontextu. (...) Znovu vyzývám gruzínské představitele, aby tento zákon nepřijímali.

Premiér Irakli Kobachidze poznamenává, že eurokomisař mu řekl, že v případě překonání prezidentova veta k návrhu zákona o „transparentnosti zahraničního vlivu“ mohou západní politici přijmout určitá opatření a ve stejné souvislosti zmínil i „teroristický útok“ na slovenského premiéra. "I na pozadí dlouhotrvajícího vydírání byla výhrůžka, která zazněla během rozhovoru s eurokomisařem, překvapivá. Pan eurokomisař vyjmenoval řadu opatření, která mohou západní politici přijmout po překonání veta zákona o transparentnosti a při výčtu těchto opatření zmínil - Vidíte, co se stalo Ficovi a měli byste být velmi opatrní..."


Filip Turek: Moc dobře vím, že aktuální politika EU škodí automobilovému průmyslu. A mám pocit, že to je cílené. Není to boj s klimatem, ale je to pokus o likvidaci automobilového průmyslu v Evropě. (...) Pan Vondra s panem Niedermayerem, to není nic jiného než podvod na voliče. Volíte totiž něco, co se na první pohled tváří pravicově, konzervativně, a přitom ten pán (Niedermayer) hlasuje ve všem úplně naopak.


iDnes: "Generál ve výsluze je známý svou dobrou fyzickou kondicí, letos v únoru například seskočil padákem." Tuto větu vsunula iDnes do svého textu o tom, že prezident PePa107 spadl na motorce. Já bych ještě dodal, že o panu prezidentovi vloni pochvalně referovala i Mateřídouška


Radio Universum: "Je vám v něčem současné vlády líto?" Ilona Švihlíková: Tak na tuto vládu bych opravdu lítostí neplýtvala. To opravdu ne. Ve chvíli, kdy nastupuje hloupost kombinovaná s nekompetentností, s triumfalismem, a hlavně s nenávistí vůči každému, kdo si zrovna myslí něco jiného, než ti u moci – tak myslím, že na žádný soucit není místo.


Deník TO: Po atentátu na Roberta Fica trápila veřejnost otázka, kdo krátce po činu vymazal facebookový profil pachatele. Ze zvažovaných možností je to nakonec ta nejhorší. K zákroku se přiznala přímo společnost Meta, tedy Facebook sám. Provedl jej v souladu s takzvanými pravidly komunity.


Marian Kechlibar v Konzervativních novinách: Němci uvažují o tom, znovu zavést povinnou vojenskou službu, kterou zrušili roku 2011. Před deseti lety by mi to přišlo jako dobrý nápad. Před pěti možná ještě také. Dnes si nejsem jist, jestli to bude mít nějaký jiný efekt, než že se místní budoucí Abú Hadžárové naučí o něco kompetentněji zacházet se zbraněmi, a že to ostatním Němcům může být spíš na škodu. Demografie mladé populace v Německu je totiž taková, že kandidátů na roli Abú Hadžára tam bude dost. Text od Mariana vám ovšem doporučuji přečíst celý, včetně nádherného videa s Abú Hadžarem.


D-Fens: Do atentátu na slovenského premiéra se už den poté vložila Evropská komise. Vyzvala největší digitální platformy, aby bojovaly proti jakýmkoliv dezinformacím založených na záběrech ze středeční střelby. Do této chvíle málokoho napadlo podrobněji se podívat na záznam incidentu. Ale jakmile se do toho takovým tempem vložila Evropská komise, bude asi zapotřebí se záznamem přece jen zabývat. To je jako s tou hrůzyplnou větou „jsem od vlády a přišel jsem vám pomoct“. Ostražitost je okamžitě vzbuzena, spící se rázem uvádí do plné bdělosti.

V prvním plánu zřejmě jde o to, aby pachatel Juraj Cintula nebyl spojován s liberály a Progresivním Slovenskem. V tomto případě mají smůlu. Existuje video záznam, kde Cintula vykřikuje hesla proti Ficovi a vyjadřuje podporu progresivistům, dále pak fotografie, které dokládají jeho účast na protivládních demonstracích svolaných PS. Tam skutečně panovala atmosféra vhodná k radikalizaci.

Snad se situace na Slovensku časem uklidní. A možná ne. Záleží na tom, co vyjde najevo (když už tu máme tu péči Evropské komise). U nás je také dobře zaděláno. Všechny ty kecy o populistech, extrémistech, nedemokratech, dezolátech. To mají být všichni, kdo nejsou Fiala a spol.


Atentát na Fica: Robert Fico ‚se provinil‘ nejen tím, že odmítal další zásilky zbraní na Ukrajinu a prosazoval mírová jednání. Odmítal totiž i nově plánovanou pandemickou dohodu WHO. Kromě toho ustavil speciální vládní komisi, která měla vyšetřovat veškeré finanční transakce a omezení během ‚pandemie‘. Je dost pravděpodobné, že by to podnítilo i mezinárodní diskusi nejenom o smyslu, ale hlavně o kvalitě očkování proti koroně. Fico prohlásil jasně, že slovenská vláda novou WHO-dohodu nepodepíše.


Ukrajinská pravda: Juraj Cintula, který údajně minulý týden střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, při výslechu uvedl, že nechtěl Fica zabít, ale pouze "poškodit jeho zdraví", aby nemohl pokračovat v politice, se kterou střelec nesouhlasil. Útočník vysvětluje své jednání i tím, že chtěl změnit politiku Slovenska vůči Ukrajině.


Nový Majdan v přímém přenosu: Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová vetovala 18. 5. „ruský zákon“ o zahraničních agentech iniciovaný stranou Gruzínský sen. Spojené státy otevřeně prohlásily, že pokud zákon vstoupí v platnost, uvalí sankce na ty, kteří zákon podporují. Přijetí tohoto zákona podle západních partnerů připraví Gruzii o možnost vstoupit do EU. "Dne 27. května proběhne jednání komise a 28. května bude plenární zasedání parlamentu, na kterém bude přehlasováno veto, a to se stane velmi jednoduše a velmi spravedlivě, protože nebyly žádné právní připomínky," prohlásil zástupce parlamentní většiny.


NetGazeti Georgia: Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marii Zacharovové Západ vydírá Gruzii porušováním její suverenity, podle ní národní identita a hrdost nejsou zboží. Každá země se musí rozhodnout – v závislosti na své historii, plánech do budoucna, své kultuře, filozofii, ideologii, politice. „Je to další fakt cynického a bezobřadného zasahování USA do záležitostí jiných států. Nyní se Washingtonu nelíbí gruzínský zákon o transparentnosti zahraničního vlivu. A co se stane, když se vám ještě něco nelíbí? Pokud nyní Tbilisi a lid Gruzie podlehnou tomuto vydírání, ukážou, že se s nimi dá dělat cokoliv,“ řekla Zakharová.

Podle ní se totéž stalo s Ukrajinou - protože Ukrajina ukázala, že jakýkoli zákon, který upravuje vnitřní život Ukrajiny, "může být vyvinut za americké peníze" a implementován ve formě legislativního aktu a poté vykonán - každý na Západě pochopil, že si s tou zemí můžete dělat, co chce.


„Nyní neexistuje žádná ukrajinská státnost, suverenita, nezávislost. Vše bylo pošlapáno kolektivním Západem v čele se Spojenými státy. Podívejte se na prohlášení Států – protože Tbilisi nepodléhá tlaku a vlivu Washingtonu – Gruzie byla okamžitě obviněna z podkopávání demokracie. A okamžitě řekli, že Gruzie by měla být potrestána za podkopávání demokracie,“ poznamenala Zacharovová.


Spojené státy nyní Gruzii vyhrožují osobními sankcemi, blokují euroatlantickou perspektivu a pozastavují bezvízový režim. A to je pouze jeden zákon – o tom, že všechny finanční prostředky přijaté na území Gruzie musí být deklarovány a jejich původ musí být vysvětlen. Ale v USA byl takový zákon přijat již ve 30. letech.


Podle Zakharové je to, co Západ nabízí výměnou za změnu gruzínského postoje, ponižující. "Chtějí úplatky? Copak nevědí, s kým mají co do činění? To je koloniální praktika zastrašování a podvodu. Za událostmi, které způsobily přerušení diplomatických vztahů mezi Gruzií a Ruskou federací, stály podle Zacharové také Spojené státy. Gruzie přerušila diplomatické styky s Ruskem po válce v roce 2008 poté, co Rusko uznalo nezávislost Abcházie a oblasti Cchinvali.


Předseda strany Gruzínský sen, Bidzina Ivanišvili, rovněž obvinil z války v roce 2008 nikoli Rusko, ale neexistující „stranu globální války“. „Nejprve donutili Gruzii ke konfrontaci s Ruskem v roce 2008 a v letech 2014 a 2022 dostali Ukrajinu do ještě složitější situace,“ řekl v projevu z 29. dubna.


Tož co k tomu dodat? Vypadá to, že léto na Kavkaze bude letos horké...

10 Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

Přece jim ty "barevné revoluce" nemohou vycházet pořád dokolečka-dokola.....snad to zarazí alespoň tam. Držím jim palec!!

Like

Guest
May 24
Rated 5 out of 5 stars.

K EU/EK a k madam Leyno: "Kdyby vás všechny peklo pohltilo, včera bylo pozdě.

Like

Guest
May 24
Rated 5 out of 5 stars.

🤗🍻

Like

Guest
May 24
Rated 5 out of 5 stars.

😀

Like

Rated 5 out of 5 stars.

👍

Like
Kaj mě ještě možete najit...
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Facebook - Black Circle
  • Vkontakte Social Icon
bottom of page