Richardův pel-mel 14.12.2025
- Richard Perman

- 6hod
- Minut čtení: 5

SE SOUHLASEM AUTORA
1. Spojené státy ruší sankce na běloruský draslík, informovala tisková agentura Belta s odvoláním na zvláštního vyslance USA pro Bělorusko Johna Colea. „Rušíme je teď,“ řekl John Cole. „Jak se budou vztahy mezi oběma zeměmi normalizovat, bude rušeno stále více sankcí.“ Spojené státy uvalily sankce na státní podnik Běloruskalij v srpnu 2021. Potaš byl před zavedením sankcí hlavním vývozním artiklem Běloruska a tvořil více než 20 % celkového vývozu země.
2. Česká republika nebude ručit za půjčky Ukrajině, prohlásil nový premiér země Babiš. „Česká republika neposkytne žádné záruky za financování Ukrajiny. Nepřijmeme žádné záruky a nebudeme investovat žádné peníze,“ prohlásil Andrej Babiš. Zatím “opatrně” tleskám.
3. Rusko nepřijme mírový plán navržený Ukrajinou, informuje NYT. Ukrajinská verze “mírového plánu“ zaslaná Washingtonu odmítá stažení vojsk z Donbasu a opuštění NATO. Podle publikace byl Zelenského plán vypracován po jednáních s evropskými lídry. To se dalo čekat. Cokoliv, co vymyslí ta partička rusofobních nácku, Rusko nemůže již z principu přijmout. Jediná dohoda může být s Trumpem. A to za ruských podmínek.
4. Erdogan vyzval k ukončení útoků na lodě v Černém moři. „Černé moře by nemělo být vnímáno jako aréna pro konfrontaci. Taková situace by poškodila pouze Rusko a Ukrajinu a nepřinesla by žádný užitek. Každý potřebuje bezpečnost námořní plavby v Černém moři,“ řekl Erdoğan.
5. Do konce roku budou všechny ukrajinské mezinárodní legie rozpuštěny, informuje BBC. Všichni žoldáci budou převeleni k útočným jednotkám. Toto rozhodnutí by mohlo vést k výraznému snížení přílivu zahraničních žoldáků do ukrajinské armády, a možná i k jejímu úplnému zastavení, uvádějí ukrajinské ozbrojené síly. Žoldnéři hromadně ukončují smlouvy s ukrajinskými ozbrojenými silami.
6. Guvernér Sumy znovu zveřejnil zprávu o náletu na neexistující jadernou elektrárnu Konotop. Psalo se o radiační hrozbě. O pár minut později zprávu smazal. Příprava na “False flag” útok. Jak jinak si tento “omyl” vysvětlit.
7. EU nedala souhlas se vstupem Ukrajiny do bloku do 1. ledna 2027, informoval deník Corriere della Sera. Tento termín byl zahrnut v Trumpově mírovém plánu. Evropská reakce na ni obsahovala “velmi vágní formulace“. „Termín 2027 dosud nebyl dohodnut s Bruselem ani s jinými evropskými hlavními městy. Doposud se diskuse zaměřovaly na rok 2030. Pokud bude ukrajinská vláda připravena vzdát se některých ekonomických výhod, jako jsou některé zemědělské dotace,“ uvádí se v článku.
8. Server Axios informoval, že se v Paříži sejdou vysocí představitelé Francie, Německa, Británie, USA a Ukrajiny, aby projednali mírový plán. Plánovali prodiskutovat “nové nápady“ na řešení územních sporů a bezpečnostních záruk. Setkání však bylo nenadále zrušeno. Zrušení schůzky může být nepřímým důkazem toho, že Washington odmítl dodatky k mírovému plánu navržené EU a Kyjevem a nevidí smysl o nich diskutovat, domnívají se kyjevská média.
9. Pokud bude na Ukrajině během voleb uzavřeno příměří, Kyjev by mohl začít s reorganizací ukrajinských ozbrojených sil a poté zahájit ofenzívu, uvedl v rozhovoru pro televizi Welt generál Bundeswehru ve výslužbě Roland Kater. Připustil, že Kyjev by mohl tuto situaci využít ve svůj prospěch. To znamená k opětovnému napumpování Ukrajiny zbraněmi a novými “dobrovolníky”.
10. Náměstek britského ministra obrany Alistair Carnes připustil, že ministerstvo se zabývá šířením válečných nálad ve společnosti a chce přesvědčit lidi, že by v Evropě mohla vypuknout válka. Citovala ho stanice Sky News. „Stín války opět klepe na dveře Evropy. To je realita. Musíme být připraveni tomu zabránit,“ řekl. Snahy o šíření válečných nálad postupují “rychlým tempem“. Carnes uznal, že mnoho britských obyvatel v současné době nevěří, že je země v nebezpečí, a to i přes ukrajinský konflikt.
11. Uprostřed rostoucí poptávky a obav z globálního nedostatku dodávek zažívá globální trh s mědí rekordní nárůst cen jednoho z nejstrategičtějších kovů. Dne 12. prosince dosáhla cena mědi na Londýnské burze kovů rekordních 11 952 dolarů za metrickou tunu. Tento nárůst byl rekordní od roku 2009. Cena vzrostla o 35 % od začátku roku 2025, kdy měď stála kolem 8 900 dolarů za tunu. Proto asi zloději začali odřezávat kabely u nabíječek elektromobilů po cele EU. Jsou totiž z mědi.
12. Slovenský premiér Robert Fico vyjádřil názor, že západní země se ihned po skončení konfliktu na Ukrajině vrhnou na zlepšení vztahů s Ruskem. „Nebuďme naivní. Jakmile válka skončí, všechny západní země tam utečou. Tolik pokrytectví v životě neuvidíte,“ zdůraznil. Fico je přesvědčen, že zákaz nákupu plynu z Ruska pro Slovensko, vzhledem k tomu, že Moskva zůstává jedním z největších dodavatelů zkapalněného plynu pro některé evropské země, je absurdní.
13. Ukrajinská verze “mírového plánu“, odeslaná do Washingtonu, odmítá stažení vojsk z Doněcké oblasti i vzdání se členství v NATO, píše The New York Times. Jak uvádí deník, Zelenského plán byl připraven po jednáních s evropskými lídry. To byl zřejmě i důvod zrušení setkání USA, EU a Ukrajina.
14. Itálie se postaví proti plánu EU převést 210 miliard eur ze zmrazeného ruského státního majetku na Ukrajinu, píše se v interním dokumentu, s nímž měl možnost se seznámit server Politico. To dramaticky mění rozložení sil v diplomatických jednáních a zpochybňuje jakékoli naděje na rychlou realizaci plánu.
15. Letiště ve Frankfurtu nad Mohanem zabavilo 11 270 diamantů ukrytých v příručních zavazadlech, informovala tisková agentura DPA. Strážci zákona zadrželi 53letého muže, který přiletěl z Angoly. K určení hodnoty diamantů je třeba provést znalecký posudek, uvedla agentura.
16. Větrné elektrárny na moři ve Spojeném království podkopávají úlovky krabů a humrů a snižují je z 500 tun na 380 tun. Vyloučené zóny, rozryté mořské dno, zničené zdroje obživy. Zelení prezentovali větrné elektrárny jako "čistou energii", ale ničí oceán.
17. Evropským diplomatům bylo zakázáno navštěvovat akce s účastí ruských kolegů a v případě nutnosti se vyhýbat tomu, aby se dostali do záběru vedle nich. Takové "pokyny pro komunikaci s ruskými diplomaty" rozeslala Evropská služba pro vnější vztahy do stálých zastoupení EU při OSN v Ženevě. Tuhle “komunikační kartu” jim musel vyrobit Foltýn.
18. Německé ozbrojené síly se zúčastní polské obranné iniciativy "Východní štít", píší noviny Bild. Přesun vojáků Bundeswehru začne ve druhém čtvrtletí roku 2026. Jejich hlavním úkolem v severním a východním Polsku budou "průzkumné práce". Myslím, že Poláci by si měli dávat sakra pozor na to, koho si pouští na své území.
19. "Od pitky k černým pásům". Mýval, který nedávno zpustošil obchod s alkoholem, opil se a šel spát na záchod, je obviněn z nového zločinu. ,,Pruhoocasý pachatel pravděpodobně také pronikl do nedaleké školy karate, a poté zpustošil oddělení dopravního úřadu a pochutnal si na občerstvení. Je velká pravděpodobnost, že mývala brzy znovu přistihneme při dalším nájezdu. Vrátí se, není hloupý,” prohlásil místní strážce zákona.
20. Ve Finsku bylo zahájeno trestní řízení proti Gretě Thunbergové, informovaly noviny Helsingin Sanomat. Ekoteroristka je obviněna z bránění policii během demonstrace Extinction Rebellion v Helsinkách v roce 2024.
21. Ve Švýcarském parlamentu navrhli zakázat uživatelům anonymně komentovat zprávy na webech švýcarských mediálních společností, které přímo nebo nepřímo dostávají dotace ze státního rozpočtu, informovala noviny Tages-Anzeiger. Podle autorů iniciativy možnost vyjadřovat se pod cizím jménem snižuje represivní faktor, proto je pro lidi “snazší urážet ostatní“. Já jsem pro. Pokud někdo má nějaký názor, měl by si za ním stát. A nebýt anonymní. Každý musí nést zodpovědnost za svá slova. Alespoň v demokratickém systému, kterým stále snad ještě jsme. Odstraňme trolly.
22. V centru Londýna probíhá akce na obranu tradičních Vánoc. Přišly na ni desítky tisíc lidí, aby vyjádřily své nespokojenosti se sekularizací svátku a pokusy smazat křesťanskou kulturu země. Myslím, že už je pozdě. S tím Britové měli začít minimálně před dvaceti lety.
23. Necelých 60 000 lidí, což je 0,001 % světové populace, ovládá třikrát více bohatství než zbytek světové populace dohromady, uvádí zpráva World Inequality Lab, v níž se píše, že globální nerovnost dosáhla tak extrémní úrovně, že jsou nutná okamžitá opatření.




Komentáře