top of page

Ruska propaganda v Praze

Dnes je zavěrečny den zajimave vystavky v Praglu. Pokud ste pobliž, zrobte si fajne odpoledne, bo ruske propagandy neni nikdy dost.

Tady je pruvodni řeč autora Vasji Ložkina:

“Žijeme těžkou dobu, kdy se informační válka nezastaví ani na chvilku, ze všech stran, z každé televize, z každého mobilu se na lidi valí informační bomby. To je válka za lidské rozumy a duše. Nikdo nemůže srozumitelně vysvětlit, proč všechno, co říká Rusko, je propagandou, ale bojuje se si ni zuřivě. Existují tisíce článků a publikací o nebezpečí “Ruského informačního působení”.Silné tohoto světa hrají svou Velkou hru, ale my, obyčejní lidé, jsme v centru víru schizofrenických nápadů a názoru.

Všude spiknutí, hackeři se pletou do voleb, špioni poslouchají vaše telefony a čtou sny, sugerují myšlenky a roznášejí propagaci, rozprašují ji do vzduchu pomoci satelitů a wifiny, k níž je teď připojená každá žehlička. To určitě přináší své plody. Svět blázní. A všichni víme co se z toho může stát a jak se to může skončit.

Ale co se dá udělat? Studenou válku v horkých hlavách už nezastavíme.

Tahle výstava je mým pokusem alespoň trochu snížit stupeň informačního napětí ve světě. Zasmát se sobě, vám, vaším strachům. Zasmát se, nevysmívat se jim.

Odpovědět na informační nesmysl svojí barevnou absurditou. Aby se svět stal o něco zábavnějším.

Pamatujte se, to dělám nejen tak, ale jako úkol od KGB! Nebojte se, pojďte k nám do zajetí! Máme vodku a ženske!

S pozdravem, Vasja Lozhkin”

Teď opravdu o umělci.

Neskutečně populární v Rusku a v postsovětských zemích, on ukazuje svoje pochopení “Ruské propagaci”. Propagovat a agitovat Lozhkin bude 13.-29. července 2018 v Galerii Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství na Václavském náměstí 833/31, kde představí publiku 60 uměleckých obrazů vesmírného rozměru.

Konvenční obrazy a pohádkové (spíše pseudo-pohádkových) atributy jsou v tvorbě malíře spojené se všední, palčivé věci, což přímo apeluje na společenské mýty a archetypy, na fobie a ideály každého diváka, a to nezaleží na tom, jestli jsou na obrazu lidé, medvědové, zajícové či nejoblíbenější lozhkinské kocouři.

Louzkinové obrazy jsou více než jen tak obrazy. V určitém slova smyslu je to více než umění. Žije svou tvorbou a chce, aby divák se mohl ponořit do jeho díla. Proto nedělá žádné kompromisy.

Právě diváka Lozhkin vnímá jako svého největšího kritika a soudce, a jeho názor je pro umělce rozhodující, na rozdíl od posouzení hodnověrných zdrojů.

Sice je zařazený mezi vedoucími představiteli animalistského primitivismu, ale sám do tohoto řádku sebe nepřidává. K tomu navíc čím populárnější je, tím častěji se mu zdá, že tak nadšeni jeho “primitivitou” kritiky nechapou to nejdůležitější v jeho tvorbě.

“Moje tvorba není primitivismem, jak ho představují. Obrazy žijí a dýchají,” tvrdí Lozhkin: “Nezajímají mě ani vztahy formy a barev, ani nic podobného. Zabývám se pouze vyjádřením základních lidských pocitu, což jsou radost, zoufalství, nadšení, neštěstí a pod. A právě to, že se občas stane, že někdo se ztratí u mého obrazu: rozbrečí se anebo rozesměje se jako blázen, pro mě znamená, že umím s těmito pocity”.

Dneska dovednosti a dokonalost nejsou tak vyžadovány jak nápady a smysly.

Stejně jako u jiných uměleckých oborů, zde pro talent je nejdůležitější rozeznatelná autorova ruka.

Pokud jste se alespoň jednou setkával s Lozhkinovou tvorbou, určitě si je budete pamatovat. Určitě se nestane, že byste je popletl s obrazy jiného umělce. Nemusíte se obzvlášť snažit abyste pochopil tvorbu Lozhkina. Je to spíš pro intuitivní pochopení, nebojte se, udělejte krok směrem k Lozhkinovi, přijďte na výstavu.

Umělec neustále opakuje, že jeho obrazy apelují k duše, nikoliv k rozumu: “Obrazy se dotýkají duše. Bezva! Dneska jsou lidé rozpojené, jeden je “liberálem”, druhý — “anarchistou”, třetí — “patriot”… Nenávidí sebe navzájem, ale zhlédnou můj obrázek a všem se líbí. Sice já je neskamarádím, ale objevím mezi nimi tenkou nitku snašenlivosti. A je to bohulibý čin”.

Vernisáž výstavy pro pozvané hosty a zástupci tisku se bude konat 12.07.2018 v 18.00 na adrese Václavském náměstí 833/31, v Galerii Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

Obrazy malíře můžete najít zde : http://vasya-lozhkin.ru/pictures/

S pozdravem, Alex.

A odkaz na članek z PL:

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Kaj mě ještě možete najit...
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Facebook - Black Circle
  • Vkontakte Social Icon
bottom of page